دانشنامه ووشو

افزایش تمرکز در مبارزه

سلام و درود خدمت همراهان وبسایت مجله ووشو, امیدوارم هر جا که هستید حالتون خوب باشه. در این نوشته کوتاه با دو تمرین ساده و مفید برای افزایش تمرکز در مبارزه آشنا میشوید.

مطالب این نوشته, برگرفته از کتاب “اصول طلایی مبارزه” نوشته آقای حمید رضا روستایی است.

تمرکز:

تمرکز راز شکوفا شدن تمام قدرتهاي درون انسان است.کلیدي ترین عامل در مبارزه، داشتن تمرکز می باشد . هر چه در میدان مبارزه تمرکز بیشتري داشته باشید، عملکرد بهتري در استفاده از تکنیکها و ضربات خواهید داشت. تمرکز یعنی متوجه کردن ذهن بر روي یک موضوع…

البته در چهار چوب جیت کان دوي استاد بروس لی ، تمرکز به معناي متمرکز بودن بر روي یک ضربه و یا یک تاکتیک از قبل طراحی شده نیست،بلکه آزاد گذاشتن ذهن در حین مبارزه است.در اینجا با توجه به این معنا،تمرکز یعنی توجه محض ذهن به مبارزه…

تمرینات زیر تمرکز شما را به میزان بسیاري افزایش خواهد داد:

 

1.تمرین شمارش اعداد:

در محلی آرام دراز بکشید و عضلاتتان را شل کنید. سپس چشمانتان را ببندید و چند نفس عمیق بکشید. اکنون سعی کنید از شماره 50 تا شماره 1 را بطور معکوس در ذهنتان شمارش کنید. توجه داشته باشید که در حال شمارش،  هیچ فکر دیگري در ذهنتان ظاهر نشود و فقط به شمارش اعداد فکر کنید. اگر در حین شمارش اعداد، فکر دیگري در ذهنتان ظاهر شد، مثلاَ بعد از ظهر قرار مهمی دارم و باید در چه ساعتی به آن برسم، شما تمرین را باخته اید و باید شمارش اعداد در ذهن را از اول آغاز کنید.

ممکن است در ابتدا این تمرین ساده به نظر برسد. ولی هنگامی که به تمرین پرداختید، خواهی دید که این کار به هیچ وجه ساده نیست. البته در ابتداي تمرین، تمرکز محض بر روی اعداد برایتان دشوار خواهد بود. چرا که ذهن فرّار است و عادت دارد به آن سو و آن سو برود. هر چه این تمرین را انجام داده و به جلو بروید، تمرکز ذهنتان بیشتر شده و بالاخره موفق خواهید شد که ذهنتان را فقط بر روي شمارش اعداد متمرکز کنید. هرگاه توانستید بدون آنکه ذهنتان را بدون تولید فکر دیگر، فقط بر روي شمارش اعداد متمرکز کنید، شما موفق شده اید. پس از این مرحله شما می توانید مقدار اعداد را بالاتر برده (مثلاَ 100 تا 1) و ضمن شمارش، شکل اعداد را نیز در ذهن خود تصور کنید.

در ابتدا، روزي 10 دقیقه تمرین کافی است. ولی هر چه مهارتتان بالاتر رفت، زمان تمرین و مقدار اعداد را بالاتر ببرید. این تمرین به طور شگفت آوري، قدرت تمرکز ذهن شما را بالا برده و شما را در داشتن ذهنی متمرکز یاری خواهد داد. (که در نهایت منجر به افزایش تمرکز در مبارزه میشود)

 

2.تمرین تمرکز بر شعله شمع:

در اتاقی آرام و تاریک، به حالت لوتوس (همان چهار زانو، فقط پاي راست را روي پاي چپ بگذارید و در حالتی که کمر صاف است، دستها را روي زانوهایتان قرار دهید) نشسته و شمعی را مقابل خود روشن کنید. حال چند نفس عمیق بکشید و ذهن خود را کاملاَ از هر فکري خالی کنید و فقط بر روي شعلۀ شمع متمرکز شوید.

دقت نمائید که هیچ فکري ذهنتان را مشغول ننماید . هر گاه فکري قصد ورود به ذهنتان را نمود، سریعاَ بر روي شعلۀ شمع تمرکز نمائید و همچنان ذهنتان را در خلأ نگاه دارید.این تمرین را در مدت دلخواه انجام دهید. یک رزمی کار حرفه اي ، قادر است حتی ساعتها در این حالت باقی بماند.  ولی شما می توانید در ابتداي کار فقط 20 دقیقه این تمرین را انجام دهید.

 

در انجام هیچ یک از تمرینات زیاده روي نکنید و هر یک را با حوصله و به مقداري که از تمرین مورد نظر خسته و دلزده نشوید، انجام دهید.

 

با انجام این دو تمرین شما از ذهنی متمرکز بهره مند خواهید شد که قادر است در میدان مبارزه، برایتان شگفتی بیافریند. در این دو تمرین ویژه رازهایی نهفته است که توضیح آن در این مجال نمی گنجد. همین قدر بدانید که با انجام مرتب این دو تمرین، دروازه هاي شگفتی درونتان را خواهید گشود و روزي قدر این تمرینات ساده، اما محیر العقول را خواهی دانست.

 

منبع
کتاب اصول طلایی مبارزه در کتاب سبز

عرفان

مجله ووشو چیزی جز یک پروژه آزمایشی نبود! اما هدف فعلی، "کاهش فقر محتوا ووشو در وب فارسی" است.دانشجو مهندسی الکترونیک، برنامه نویس، شاگرد همیشگی و مربی ووشو ساندا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

دکمه بازگشت به بالا