دانشنامه ووشو

بازیابی پس از دریافت ضربه در مبارزه

یکی از مهمترین عوامل شکست روحی در مبارزه، دریافت ضربه از حریف است. به همین علت است که ضربۀ اول در مبارزه از اهمیت ویژه اي برخوردار است. بطور کل وقتی یک مبارز از حریفش ضربه اي دریافت می کند، نوعی احساس تحقیر و نا امیدي به وي دست می دهد که کار او را در
ادامۀ مبارزه دشوارتر می کند.

دریافت ضربه از حریف، به هیچ وجه نشانۀ شکست شما و یا ضعفتان در یک مبارزه نیست. بلکه بالعکس امري بسیار طبیعی است. هر مبارزي در طول یک مبارزه امکان دارد ضربه و یا ضرباتی از حریف دریافت کند. منتها این ضربه نباید تمرکز شما را بشکند. استاد بروس لی در تمام فیلم هایش این نکته را نمایش می دهد که حتی رزمی کاري به بزرگی او نیز امکان ضربه خوردن از حریف را دارد و همانطور که در فصل اول(10 نکته برای غلبه بر ترس در مبارزه ) ترس در مبارز، سخن ایشان را درج کردیم که : بگذار حریف پوستت را خراش دهد و تو به بدن او ضربه هاي محکم وارد کن…، این اتفاقی کاملاَ طبیعی است.

ولی این امر یعنی ضربه خوردن از حریف، نباید تعیین کنندة نتیجۀ مبارزه باشد.این نکته اي بسیار مهم و کلیدي است. در عین حالی که متذکر می شوم نباید اجازه دهید از حریف ضربه بخورید، ولیکن شما باید بدانید که در صورت دریافت ضربه از حریف، چگونه روحیه و تمرکز خود را بازیابی کنید.

با رعایت نکات زیر، شما توانایی آن را پیدا خواهید کرد که پس از ضربه خوردن از حریف، به سرعت به حالت اولیۀ خود برگردید:

  1. پس از ضربه خوردن ، سریعاَ گارد خود را بالا بیاورید و حالت ایستادن صحیح خود ( اصطلاحاَ وضعیت دفاعی که در بخش دوم این کتاب توضیح داده شده است ) را تنظیم کنید.
  2. با حالت چهره اي خشک و جدي به چشمان حریف نگاه کنید و به او بفهمانید که ضربه اش در شما اثري نداشته و شما هنوز در صدد حمله به او هستید.
  3. همیشه به خود بقبولانید که ضربه خوردن طبیعی است. اینگونه است که آمادگی قبلی براي دریافت ضربۀ احتمالی را دارید و در حین مبارزه غافلگیر نخواهید شد.
  4. ضربه خوردن میزان آدرنالین خون شما را بالا برده و خشم شما را پدیدار می کند. این امر به قدرت تهاجم و ضربات شما کمک می کند. ( خشم کنترل شده که قبلاَ توضیح داده شد.)
  5. پس از دریافت ضربه، سریعاَ در ذهن خود بگوئید که ضربه خوردن طبیعی است و پیروز میدان من هستم و به یاد سخن استاد بروس لی بیفتید که : بگذار حریف پوستت را…

 

تمرین زیر ترس شما از ضربه خوردن را فرو می ریزد :

جوراب خود را گلوله کرده و با استفاده از یک نخ بلند آن را از سقف آویزان نمائید. به شکلی که گلولۀ جوراب درست روبروي صورتتان قرار بگیرد. اکنون در حالتی که ایستاده اید، گلولۀ جوراب را به سمت جلو پرتاب کنید و در هنگام بازگشت، بگذارید گلولۀ جوراب به صورتتان برخورد نماید، بدون آنکه پلک بزنید. با انجام این تمرین ساده، یاد می گیرید که پس از ضربه خوردن شوکّه نشوید.
مطالب این نوشته, برگرفته از کتاب “اصول طلایی مبارزه” نوشته آقای حمید رضا روستایی است.
منبع
کتاب اصول طلایی مبارزه در کتاب سبز

عرفان

مجله ووشو چیزی جز یک پروژه آزمایشی نبود! اما هدف فعلی، "کاهش فقر محتوا ووشو در وب فارسی" است.دانشجو مهندسی الکترونیک، برنامه نویس، شاگرد همیشگی و مربی ووشو ساندا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

دکمه بازگشت به بالا